LANNA et LANNA – Interdisciplinární vědecká konference Praha 2021

Family business and cultural history česko-rakouského rodu Adalberta – Vojtěcha – Lanny a její reflexe ve 21. století se stala předmětem třídenní mezinárodní konference v historické Lannově vile v pražské Bubenči, pořádané 1. – 3. června 2021 Historickým ústavem Akademie věd České republiky a komunikační agenturou NEBE jako součást projektu „Lanna: evropské kulturní cesty“.

Setkání téměř padesáti vědců a odborníků různého zaměření se svým načasováním mohlo uskutečnit díky uvolnění epidemických opatření počátkem června premiérově v plném formátu a tváří v tvář. Novorenesanční residence v palladiánském stylu vystavěná roku 1872 v exklusivní lokalitě pravděpodobně podle návrhu Ignáce Ullmanna, s bohatou výmalbou Viktora Barvitia a Heinricha Gärtnera, se spolu s palubou kolesového parníku Vltava, Podskalskou celnicí a dalšími pražskými reáliemi stala bezprostřední součástí sympozia, na kterém zaznělo na třicet příspěvků z různých úhlů pohledu k dosud spíše opomíjenému odkazu jedné z nejvýznamnějších česko-rakouských podnikatelských rodin.

Konference se konala pod záštitou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřicha Vybírala. Na zahájení podpořila výjimečnost události velvyslankyně Rakouské republiky v Praze Bettina Kirnbauer.

Víceúrovňový program pestrou skladbou příspěvků poskytl východiska pro nové zhodnocení a reprezentativní syntézu odkazu opomíjených osobností českých dějin a rodinné firmy Adalberta Lanny. Často překvapivé interpretace pramenů, rozkrytí osobních motivů, podnikatelských, společenských a umělecký projektů a aktivit představily hlavní aktéry v souvislostech a v prostředí tří odlišných epoch, když bylo nově pojednáno také období Adalberta Lanny nejmladšího a nástupců firmy v meziválečném období. V základu historicky pojaté práce a studie ať již z oblasti humanitních věd, kunsthistorie, stavitelství, dějin techniky nebo památkové péče ve svém spojení demonstrovaly, že kulturní i specificky industriální dědictví rodiny a firmy Lanna má moderní inovační potenciál pro celý středoevropský region a nese étos i pro 21. století.

Z průběhu celé konference včetně její exkurzní části vznikl kontinuální audiovizuální záznam pro tvorbu interaktivního střihového dokumentu. Jednotlivá vystoupení a rozpravy budou uchována rovněž v souboru příspěvků konference tradiční formou knižního sborníku.