Monumenty století

Na bázi Encyklopedie Českých Budějovic rozvinutý projekt „Lanna: Evropské kulturní cesty“ od května do konce roku 2020 představuje mimořádný příběh a dílo dvou generací českobudějovických rodáků, otce a syna Adalberta Lanny na výstavě „Monumenty století“. Soubornou výstavu připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a NEBE s.r.o., vydavatelství Encyklopedie Českých Budějovic, ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR, Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, Muzeem hlavního města Prahy, Národním technickým muzeem v Praze, Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně, Museem koněspřežní železnice Kerschbaum. Zvláštní poděkování za poskytnuté podklady přináleží rodině Trauttenberg, nositelům lannovského odkazu z rakouského Gmundenu. Výstava tematizuje technické, architektonické a umělecké projekty a objekty mimořádného významu, vzniklé jako dílo rodinné firmy Lanna během takzvaného dlouhé století v Českých zemích v 19. a na počátku 20. stol. Výstavní počin je současně významnou prezentací badatelské a encyklopedické práce, uvádějící tváře průkopníků nové doby do popředí jako nositele inovace a étosu pro 21. století.