Lanna et Lanna: Rodina a podnikání

Velký exkurs z Encyklopedie Českých Budějovic

Monumentální dílo a historie tří generací česko‐rakouské rodiny a firmy Lanna se vrací do centra pozornosti v kolektivní monografii mezinárodního týmu autorů vydané společně Historickým ústavem AV ČR a nakladatelstvím NEBE. Křest knihy spolu s uvedením nového webového portálu www.lanna.club se uskutečnily v září 2022 ve Vile Lanna v Pražské Bubenči.

Kniha sleduje cestu rodiny z rakouské Solné komory do jihočeských Budějovic a do Prahy, zkoumá její vzestup z řemeslnicko‐obchodních vrstev mezi novou velkopodnikatelskou elitu ve středoevropském prostoru. Celé století uplynulo od založení rodinného podniku roku 1828, který převzal obchod solí a dřevem na řece Vltavě a v Budějovicích stavěl dřevěné lodě, přes budování průmyslových podniků na Kladensku Adalbertem Lannou starším (1805–1866), pokračoval výstavbou základní železniční a říční dopravní sítě v Čechách, v Horním a Dolním Rakousku Adalbertem Lannou mladším (1836–1909) až do úmrtí posledního mužského potomka rodu JUDr. Adalberta Lanny nejmladšího (1867–1922).

V pestré kompozici z různých úhlů tvoří publikaci 26 studií z hospodářských a sociálních dějin, dějin umění, architektury, dopravy, techniky a z oblasti péče o kulturní a technické dědictví. Inspirativní příběh výjimečného rodu doprovází na 344 stranách přes 240 historických i současných fotografií, dobových reprodukcí a dokumentů, mnohdy dosud nepublikovaných. Základem pro její tvorbu se stala stejnojmenná mezinárodní vědecká konference pořádaná v roce 2021 jako součást projektu Lanna: evropské kulturní cesty. Zvláštní pozornosti se dostalo ztvárnění rodinných sídel v Praze, Gmundenu nebo pražské nekropoli na Olšanských hřbitovech včetně symboliky motivů jejich výzdoby, a vůbec poprvé, i jejich osudům v dalších obdobích. Kapitolou je také pojetím hesel Lannové, Lanna Adalbert (Vojtěch) a Lanna Adalbert ml. v kontextu Encyklopedie Českých Budějovic.

V prodeji:
E-shop
: Historický ústav AV ČR, Nakladatelství Academia, Uměleckohistorické museum, Jihočeské muzeum

Kamenné obchody:
Praha: Knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, Národní třída 7 a Na Florenci 3; Muzeum města Prahy, Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6; Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2; Národní technické museum, Kostelní 42, Vila Lanna, Bubeneč, V Sadech 1; Historický ústav AV ČR, Prosecká 76

České Budějovice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích: Dukelská 1; Turistické informační centrum města: nám. Přemysla Otakara II. 2; Vydavatelství NEBE – Dr. Stejskala 12

Brno: Knihkupectví Academia: Brno – náměstí Svobody 13

Bibliografický záznam: Milan Hlavačka a Jiří Kopáček (ed.). LANNA et LANNA: rodina a podnikání.
Praha: Historický ústav Akademie věd České republiky; České Budějovice: Nebe s.r.o., 2022, 344 s.
ISBN 978‐80‐906008‐1‐2.