Výroční zasedání Redakční rady 2019

Výroční zasedání Redakční rady se uskutečnilo 19. února 2019 v prostorách Divadelního klubu Jihočeského divadla za účasti editorů a redaktorů Encyklopedie Českých Budějovic. Na programu kromě bilance uplynulého období byla zejména budoucnost a udržitelnost unikátní podoby encyklopedie města na internetu. Otevřená encyklopedie nemá redakční uzávěrku.

Obezřetně pro zachování identity, v mezích udržitelného růstu, je třeba užívat prostředků a prostoru, který nabízí multimediální forma encyklopedie, včetně odkazů na webové stránky třetích stran. Neměnná zůstávají lexikografická pravidla stavby a slohu hesel a podmínka relevantního propojení jejich obsahu s Českými Budějovicemi. Nominaci nových věcných či biografických hesel je metodologicky nutné opřít o autoritní hodnocení (evaluaci) způsobem standardizovaným ve vědecké praxi, případně o dosažená a uznávaná státní, odborná nebo výkonnostní ocenění. Tezaurus bude upraven zejm. zrušením tématu Městská aglomerace, vyčleněním témat Vybavenost, Doprava a komunikace, a rozdělením témat Kultura a Umění (původně Výtvarné umění).

Požadavky na kvalitu, provázanost a vyváženost obsahu encyklopedie předpokládají generační obnovu týmu stejně jako zajištění stabilního organizačního zázemí a dlouhodobého financování. „Kamenná redakce“ encyklopedického projektu na webu garantuje spolehlivé informace, vyvážené a odborně zpracované pod jednou střechou. Redakční rada, s jejímiž členy na návrh členské schůze autorů a partnerů (Klubu přátel) Encyklopedie Českých Budějovic uzavřelo vydavatelství editorské smlouvy, bude vykonávat úlohu expertního a nově také správního orgánu. Statut Redakční rady bude vydavatelství NEBE kodifikovat i ve vztahu k vlastníkovi práv k užití díla, Městu České Budějovice.